A kertek igazi ékessége lehet egy rendezett, ápolt gyep. Talán elsőre nem is tűnik nagy ördöngösségnek, hiszen ha a szomszéd fűje olyan szép zöld, miért ne lehetne nálunk is az? Persze, hogy lehet! De azért munka is van vele bőven! Már a füvesítéskor is sok fáradtságot és odafigyelést igényel, de megfelelő karbantartás nélkül egész biztosan nem azt a látványt nyújtja majd, amelyet a kerttulajdonos megálmodott. Akár csak gyönyörködni szeretnénk benne, akár kifeküdnénk napozni, esetleg intenzív játék, sportolás helyszíne lenne, a gyep szakszerű telepítése és állandó gondozása nélkül szinte borítékolható a csalódás.
Hogyan kell füvesíteni?
A tavasz vagy ősz az ideális időszak a füvesítésre, melynek többféle módja van (fűmagvetés, gyepszőnyeg lerakása). Kalkulálnunk kell az idővel, a befektetett munkával és a költségekkel is. De emellett is sok szempontot kell figyelembe venni a tervezés során. Lényeges például, hogy milyen gyepet szeretnénk, azaz mi lesz a funkciója (pl. esztétika, pihenés, intenzív sport). Fontos, hogy mekkora területről van szó. Illetve az sem mindegy, hogy teljesen új gyepet szeretnénk, vagy a régi „felújítására”, pótlására lenne szükség. Nem árt gondolni a közlekedésre sem, nagyon praktikus és egyben dekoratív megoldás lehet például tipegők lerakása.
A választott módszer függvényében érdemes szakemberrel konzultálni, vagy esetleg – a remélt végeredmény biztos elérése érdekében – egy profit megbízni a teljes munka kivitelezésével.
Lehet sorolni az érveket és ellenérveket mindkettő mellett vagy éppen ellen. A fűmagvetés, olcsóbb megoldás, akár mi is meg tudjuk csinálni, viszont időigényes és a sikerre ebben az esetben sincs garancia. A gyepszőnyeg, illetve gyeptéglák lerakása sokkal gyorsabban eredményre vezet. A gyepszőnyeg tulajdonképpen egy tekercsben szállítható, gyommentes, szakértő kezek által kb. másfél év alatt előnevelt kész gyep. Ez a megoldás látványos, hiszen akár 1-2 nap alatt kész lehet az új gyep a kertben, viszont jóval magasabbak a költségek, és nehezebb is a műveletet szakszerűen elvégezni. De bármelyik módszert is választjuk, munka mindkettővel lesz. 🙂
Tipp: Ha a szaktudást, a rutint és a megfelelő eszközöket inkább szakember biztosítja, nagyobb az esélye, hogy elégedettek leszünk a gyep kinézetével.
Fűmagvetés lépései
Tervezés és beszerzés: Sok kérdést kell körbejárni a tervezés során, pl. mekkora területet szeretnék befüvesíteni, mennyi a napos, illetve árnyékos órák száma, ehhez milyen típusú fűmag a legjobb, milyen eszközökre lesz szükség, milyen költségekkel jár, stb.. A megfelelő fűmag kiválasztásához érdemes a szakirodalmat is tanulmányozni, vagy tájékozódni egy szakeladótól/szakembertől. Ezután a fűmag és a további anyagok (szükség lehet még gyomirtásra vagy trágyázásra is), illetve a megfelelő eszközök beszerzése következik.
Előkészítés: Vizsgáljuk meg a területet és – ha szükséges – alkalmazzunk gyomirtót. A következő lépés a tereprendezés, azaz a talaj fellazítása, a felesleges dolgok (pl. gyomok, gyökérmaradványok, botok, kövek, stb.) eltávolítása, szükség esetén gyeptrágya szétszórása, majd a felület eligazítása, hogy vízszintes legyen.
Fűmagvetés: A fűmagok elvetését végezhetjük kézzel, de beszerezhetünk erre szórógépet is. Fontos, hogy egyenletesen osszuk szét a magokat, azaz ne legyenek sem túl ritkán, sem túl sűrűn. Kb. 0,5-1 cm mélységbe kerüljenek a magok, ehhez óvatos mozdulatokkal igazítsuk el a talajt egy gereblyével.
Karbantartás: Ezután kulcsfontosságú a rendszeres öntözés, mivel folyamatosan nedvesen kell tartani a talajt. Legalább naponta (száraz idő esetén többször) kell 3-4 hétig öntözni a gyepet. Az első fűnyírással érdemes addig várni, míg kb. 10 cm-esre megnő a fű.
Gyepszőnyeg lerakása
Tervezés és beszerzés: A tervezésnek ennél a módszernél is nagy szerepe van. Nem elég csupán kiszámolni, hogy mennyi gyepszőnyeg/gyeptégla szükséges a területhez, és kiválasztani milyen fajtát szeretnénk. Fontos lesz megtervezni azt is, hogy mikor és hogyan tudjuk biztonságosan szállítani, mozgatni, tárolni őket. Gondoljuk át, milyen egyéb eszközökre lehet még szükség (pl. ásó, henger, stb.). A beszerzésnél figyeljünk az időzítésre, hogy minél előbb elkezdhessük a munkát, csökkentve a tekercsek, illetve a fű sérülésének esélyét.
Előkészítés: Csakúgy, mint a fűmagvetés előtt, a tereprendezésnek itt is nagy jelentősége van. Ha a felület eligazításával (itt is fontos, hogy vízszintes legyen) megvagyunk, a következő lépés a talaj tömörítése, erre használhatunk például kézi hengert.
Lerakás: A gyepszőnyeg tekercsekkel mindig egyesével dolgozzunk, óvatosan rakjuk le és görgessük ki. Igyekezzünk szorosan egymás mellé igazítani őket. Ha lefektettük a gyepet, jöhet a hengerezés, majd a belocsolás.
Karbantartás: A lerakása után naponta öntözzük, s pár napig igyekezzünk minél kevesebb terhelésnek kitenni, azaz a lehető legkevesebbet mászkáljunk rajta. A telepítést követően a gyökeresedés a hőmérséklettől is függ, ezért lehet, hogy 2 hetet is várni kell a használatba vétel előtt. Az első fűnyírással mindenképpen meg kell várni a gyökeresedést! A telepítést követően kb. 2 hét után már elég erősek a gyökerek a fűnyíráshoz is.
Gyep ápolási feladatok
Bármilyen technikát is választunk a füvesítésre, a gyep tavasztól őszig állandó karbantartást, ápolást igényel. Ne feledkezzünk meg a rendszeres öntözésről, fűnyírásról, a tápanyag-utánpótlásról, a gyepszellőztetésről. Időnként vizsgáljuk meg nincs-e szükség gyomok eltávolítására, felülvetésre.
A szép gyep nem elérhetetlen álom. A telepítésen és a megfelelő, rendszeresen elvégzett karbantartási munkákon múlik a siker. Ha nem hanyagoljuk el gondozását, saját kertünkben is gyönyörködhetünk, sétálgathatunk, ülhetünk, lazíthatunk a zöldellő fűben.
A képek forrása: pixabay.com