Ha a kerttervezésnél dilemma, hogy milyen díszfákat válasszunk, érdemes megfontolni díszalmák és díszcseresznyék ültetését. Ezek a rózsafélék családjába tartozó, kora tavaszi virágzású díszfák igazán különleges szépségűek, nevelésük nem igényel komolyabb szaktudást és a kertészetekben fajtákat tekintve is nagy választék van belőlük. Nagyon mutatósak mind szoliterként, mind szegélyként ültetve út vagy kerítés mellé.

Tudnivalók a díszalmák és díszcseresznyék neveléséhez

Igényeiket tekintve:

A díszalmák és díszcseresznyék igényei hasonlóak. A jó vízáteresztő-képességű, laza szerkezetű, kissé nyirkos, tápanyagban dús talajt szeretik és a sok napfényt. Vízigényük közepes, száraz időszakban mindenképpen öntözzük őket. A szükséges metszési munkákat közvetlenül a virágzás után végezzük el.

Kártevők és betegségek:

A díszalmák kártevői főleg a takácsatkák, levéltetvek, pajzstetvek, de betegségek pl. lisztharmat, levélfoltosság, tűzelhalás is veszélyeztethetik.

A díszcseresznyék esetében a kártevők közül a fentiek mellett a hernyók, a betegségek közül a lisztharmat, levélfoltosság és a monília okozzák a legtöbb problémát.

Díszalmák

Fajtától függően lehetnek eltérések pl. a termések mennyiségében, vagy a levelek színében, de összességében a díszalmák valamennyi fajtája nagyon dekoratív. A lombozatuk (az élénkzöldtől a bordóig sokféle színű lehet), a virágaik (fehér, világos- vagy sötét rózsaszín) és a terméseik (sárga, narancssárga vagy piros) is hozzájárulnak a színpompás látványhoz, mellyel tavasztól-őszig kertünket ékesítik.
Néhány népszerűbb díszalma fajta:

Scheidecker-díszalma (Malus x scheideckeri):
Kisméretű, legfeljebb 3-5 méteres, terebélyes fa. Virágzása az áprilisi-májusi időszakban, a lombfakadással együtt esedékes. A halvány rózsaszín, esetleg fehér virágokat, ősszel beérő színes termések követik, melyek még lombhullás után is díszítik a fát.

Bíborlevelű díszalma (Malus x purpurea):
Kb. 8-10 méter magasra nő meg és meglehetősen széles a lombkoronája. Levélzete, melyről nevét is kapta, kezdetben bíbor színű, majd zöld színűre vált. Az április környékére tehető virágzása során a sötét rózsaszín virágok szinte beborítják a fát. Az őszre beérő apró, pirosas termések még a levelek lehullása után is sokáig ékesítik a fát.

Vöröslevelű díszalma (Malus Royalty):
Ez a lassú növekedésű fajta magasságát tekintve akár 6 méteresre is megnőhet. Levelei eleinte vörös színűek, majd zöldre váltanak, s ősszel ismét sötét bordó színben pompáznak. Május környékén nyíló virágai, majd termése is bordós színű, rendkívül mutatós.

Megjegyzés: Ezeknek a fáknak a termései ehetőek, de fogyasztásuk nem nyersen, inkább feldolgozva, pl. gyümölcskocsonyának, dzsemként elkészítve ajánlott.

 

Díszcseresznyék

A japán díszcseresznye (Prunus serrulata) nagyon impozáns látványt nyújt tavaszi, a lombfakadást megelőző virágzásakor. Japánban olyannyira közkedvelt, hogy minden évben külön ünnep övezi a cseresznyefák virágzását (→hanami).

Az alapfajt nem igazán ültetik, de számos kertészeti változata létezik. Mivel ezek a díszcseresznyék sterilek, azaz nem hoznak termést, kizárólag díszítő értékük miatt nevelik őket, így gondozásuk is egyszerűbb, mint a – szintén mutatós virágzatú – gyümölcstermő társaiké.

Néhány népszerűbb díszcsersznye fajta:

Kanzan:
Kétségkívül az egyik legnépszerűbb fajta. Legfeljebb 6-8 méteresre nő meg, s április-május környékén virágzik. Sötétrózsaszín, teltvirágú fajta.

Shirotae:
A másik kedveltebb változat a Kanzan mellett. Kb. 6 méteres fa, melyet áprilisi virágzásakor szinte beborít gyönyörű fehér színű virágzata.

Royal Burgundi:
Maximum 6-8 méteres a végleges magassága. A magában is díszes vöröses levélzetével, valamint az áprilisi-májusi időszakban nyíló sötétrózsaszín virágaival igazán lenyűgöző szépségű.

Amanogawa:
Kb. 6 méter magasra növő, április májusban, lombfakadás környékén virágzó, halvány rózsaszín, illetve fehéres virágaival díszítő fa. Kissé lassabb növekedésű, kisebb kertekbe is előnyös választás, hiszen terebélyes, szélesebb lombkoronájú társaival szemben keskenyebb, oszlopos növekedésű, így szűkebb helyen is elfér.

Ha valaki még döntés előtt áll a díszfákat illetően, a nagy választék, a viszonylag egyszerű gondozás és a gyönyörű látvány mindenképpen olyan érvek, melyek a díszalmák és díszcseresznyék mellett szólnak.

 

A képek forrása: pixabay.com