A gyümölcsfákban való gyönyörködést és a termés szüretelését több fontos munka előzi meg. Az első tavaszi teendők egyike a kertben a gyümölcsfák metszése lesz. Erre mindenképpen szükség
van a gyümölcshozam, a fa egészsége, méretének kordában tartása és a korona alakítása miatt is.
Azt, hogy milyen metszésre lesz szükség több tényező is befolyásolja, többek között a gyümölcsfa fajtája, életkora, mérete, esetleges sérülések, fertőzések. Ezért mielőtt belevágnánk, nem árt alaposan megtervezni a műveletet.
Milyen típusú metszést végezzünk?
A fiatalabb fák esetén (pár éves) az ültetés után, koronaalakító metszésre lesz szükség. A termő évek alatt fenntartó metszést végzünk, míg az idősebb – de még egészséges fák – esetén, ifjító metszéssel próbálkozhatunk meghosszabbítani a termőkorát.
Koronaalakító metszés esetén természetesen felmerül a kérdés, hogy egyáltalán milyen formájú legyen a korona.
Néhány gyakori koronaforma a kertekben:
Sudaras: a fa vezérágát nem távolítjuk el, ebből a sudárból nőnek ki a vázágak.
Katlan: a középső hajtást eltávolítjuk és csak néhány (3-4) oldalhajtást hagyunk meg vázágaknak, ezzel alacsonyabb koronája lesz a fának. (főleg őszibarack fánál)
Váza: itt sincs suháng, de keskenyebb és magasabb, mint a katlanforma, a korona váza alakot vesz fel. (pl. szilvafánál, kajszinál)
Karcsú orsó: ebben az esetben van vezérág, de oldalirányba és alul helyezkednek el a vázágak. (pl. alma, körte)
Fenntartó metszés esetén a koronaforma tartása, a beteg, sérült ágak eltávolítása és a terméshozam egyensúlyának alakítása a lényeges. Míg ifjító metszéskor, ha vannak fiatal vesszők, a régi vázágak visszavágásával, eltávolításával adunk esélyt a fa megfiatalodásának.
Virágzó cseresznye- és mandulafák
Mikorra időzítsük a tavaszi metszést?
A gyümölcsfák metszését végezhetjük a nyugalmi időszakban, mielőtt beindul a nedvkeringés, de lehetséges akár a zöldmetszés is. Általában rügyfakadás előtt ajánlott, de nem lehet naptárhoz igazítani, vagyis az időjárás lesz inkább a befolyásoló tényező az időzítésnél.
Tipp: A sérülések, amelyeket a metszés során okozunk, lehetőséget teremtenek a kártevőknek, betegségeknek vagy akár a fagyos időnek, hogy kárt tegyenek a fában. Ezért metszés után mindig kezelni kell a fa sebeit, melyre vagy speciális sebkezelőt használunk, vagy még jobb megoldás, ha közvetlenül a lemosó permetezés előtt ejtjük meg a metszést, így a permetezéssel egyúttal kezeljük a fa sebes felületét is.
A gyümölcsfák metszése során milyen eszközökre lesz szükségünk?
A legfontosabb, hogy mindig jó minőségű, tiszta és éles eszközökkel dolgozzunk, amely egyfelől megkönnyíti a munkánkat, másrészről így kisebb sérülést okozunk a fának. Szükség lehet egykezes metszőollóra a kisebb ágakhoz, a vastagabb ágakhoz kétkezes ollóra, a legvastagabbakhoz pedig fűrészre. Ne feledkezzünk meg sem a fertőtlenítő szerről, amellyel a vágóeszközöket tisztítjuk, sem a sebkezeléshez szükséges szerekről. Esetleg szükséges lehet még létra, kesztyű, illetve – mivel tanácsos a lemetszett ágakat, gallyakat minél előbb összegyűjteni (a beteg részeket megsemmisíteni) – jól jöhet egy talicska is. 😉
A szakszerű munkához fontosak megfelelő eszközök
Hogyan fogjunk hozzá a gyümölcsfák metszéséhez?
Először mérjük fel az adott fa állapotát, gondoljuk végig milyen mértékű, típusú metszés szükséges, tervezzük meg a munka időzítését és készítsük elő a megfelelő eszközöket is!
A gyümölcsfák metszése során mindenképpen figyeljünk a mértékre! Ne vigyük túlzásba! A cél, hogy a korona jól szellőző legyen, s mindenhol érje a napsütés, tehát ne legyen túl sűrű, de nagyon kopasz sem! Általánosságban elmondható, hogy a fenntartó metszés során a beteg, fertőzött ágak eltávolítása a legsürgősebb. Ezenkívül a rossz irányba, a fa belseje felé, a középen növő, illetve az egymást keresztező ágak, felesleges hajtások levágása, illetve a túl hosszú hajtások rövidítése szükséges.
Gyümölcsfák metszése fajták szerint
Szilvafa (Prunus domestica):
Fiatal fa esetén alakítjuk ki a koronát úgy, hogy a fő hajtást 70-80 cm-es magasságban visszavágjuk és csak 3-4 hajtást hagyunk meg vázágaknak, majd a következő években ezek megerősítése a cél. A korona váza alakú lesz. Ezt követően a fenntartó metszést évente, lehetőleg még rügyfakadás előtt végezzük el.
Körtefa (Pyrus):
Fiatal korában úgy metsszük meg, hogy sudaras elrendezést alakítsunk ki! A fenntartó metszésnél fontos a jó időzítés, a hideg miatt nem szabad túl korán, de még mindenképpen rügyfakadás előtt kell elvégezni.
Cseresznyefa (Prunus subg. Cerasus):
Lehetőség szerint a fagyok elmúltával, a rügyek megjelenése után, de még a kipattanásuk előtt végezzük el a metszést. Sudaras elrendezést érdemes kialakítani, s kb. a 3-4. évtől kezdve, már inkább a vízszintes növekedésre sarkalljuk, azaz a függőleges hajtásokat vágjuk vissza.
Almafa (Malus):
Fiatal korában itt is a korona kialakítása a cél. Törekedjünk rá, hogy egy vezérág, s körülötte csak néhány vázág legyen, a későbbi szimmetrikus növekedéshez. A fenntartó metszést korábban is elvégezhetjük, de mindenképpen még rügyfakadás előtt.
Alma- és őszibarackfák
Meggyfa (Prunus cerasus):
A metszést itt is rügyfakadás előtt kell elvégezni, s lényege elsősorban a ritkítás lesz. A meggyfa esetében azonban fontos, hogy ne távolítsunk el túl sok fiatal hajtást, hiszen a virágok többsége az 1 és 2 éves vesszőkön nyílik. Meggyfákon képződnek ostorvesszők is (melyeknek csak a csúcsán jelenik meg virág), ezeket vissza kell vágni, hogy helyette a következő évben már erős hajtás fejlődjön ki, s így megelőzhetjük a fa felkopaszodását. Kb. 5 éves kortól meggyfák esetében szintén az oldal irányú terebélyesedésre kell törekedni, azaz a függőleges növekedést akadályozzuk.
Kajszibarackfa (Prunus armeniaca):
A sudaras vagy a váza koronaforma ideális választás lehet a kajszibarack esetében. A legjobb, ha a rügyek kipattanása előtt végezzük el a szükséges metszési munkákat. Termő fáknál az elegendő napfény és a jó szellőzés kulcsfontosságú, ezért a formázásnál, ritkításnál is ezt próbáljuk biztosítani.
Őszibarackfa (Prunus persica):
A katlan forma a legjobb választás az őszibarackhoz. Kb. 80-100 cm-es magasságban 3-4 vázágat hagyunk a törzsön, a sudárhajtást pedig a 2. évben eltávolítjuk. Ezt követően a forma tartása, a jó szellőzés biztosítása a metszés célja, melyet mindig még virágzás előtt hajtsunk végre.
Mandulafa (Prunus dulcis):
Hasonlóan az őszibarackhoz, itt is szellős, pl. katlan forma kialakítása a célszerű. Még a rügyfakadás előtt végezzük el a metszést, s kb. a 4. évtől már csak ritkításra lesz szükség.
A gyümölcsfák metszése fontos a bőséges terméshez
A gyümölcsfák metszése nemcsak esztétika és méret szempontjából fontos feladat tavasszal. A fa egészsége és a gyümölcstermés mennyisége is múlhat rajta. Ha bizonytalanok vagyunk benne, hogy szakszerűen el tudjuk-e végezni, érdemes inkább szakemberre bízni a munkát!
A képek forrása: pixabay.com