Először is mik azok a hagymás növények?
Hagymás növények azok, amelyeknek a föld alatt valódi hagymája van, mely egymásra rétegzett húsos pikkelylevelekből és a hagymát védő buroklevelekből állnak. A hagyma funkciója, hogy a tápanyagokat elraktározza.
A hagymás virágokat jellemzően a tavasz hírnökeiként tartják számon. Látványos, gyönyörű virágzásuk pár hétig tart csupán, s érdekes, hogy elszáradás után szinte teljesen visszahúzódhat a növény.
Hagymás növények többek között:
Tulipán (Tulipa)
Jácint (Hyacinthus orientalis)
Nárcisz (Narcissus)
Krókusz (Crocus)
Császárkorona (Fritillaria imperialis)
A szép virágzáshoz a legfontosabb a megfelelő ültetés!
Mikor?
A hagymás növények ültetési időszaka az ősz, pontosan – fajtánként lehet némi eltérés, de – jellemzően szeptembertől novemberig tart. Ahhoz, hogy tavasszal gyönyörködhessünk a szebbnél szebb virágokban, még a téli fagyok beállta előtt kell elültetnünk a hagymákat, hogy legyen elég idejük gyökeret ereszteni. A fagyoktól nem kell félteni a kiültetett növényeket, nem lesz semmi bajuk!
Hova?
A többségük a napos, legfeljebb félárnyékos helyet és a laza, tápanyagban dús, jó vízáteresztő-képességű talajt kedveli.
A legjobb, ha előre és alaposan megtervezzük, hogy melyik növényt hova fogjuk ültetni. Nagyon mutatósak csoportosan, ezért érdemes őket együtt ültetni, s nemcsak azonos fajtákat, de – egyéni igényük figyelembevételével – párosíthatjuk őket más fajokkal is. A helyük tervezésnél a virágzási időszakot, a méretet és színeket is vegyük figyelembe!
Hogyan?
Az időzítés mellett fontos, hogy jól előkészített talajba kerüljenek a hagymák a megfelelő mélységbe és távolságra egymástól. Az ültető gödör kiásása után feljavítjuk a talajt. Akár homokkal is lazíthatjuk kissé, illetve egy kevés komposzttal a megfelelő tápanyagról is gondoskodhatunk.
A hagymás növények ültetésénél oda kell figyelni a hagymák méretére. Minél nagyobb a hagyma, annál mélyebbre kell ültetni! Pl. a tulipán ültetési mélysége 8-12 cm, a krókuszé kb. 10 cm, míg a császárkoronáé 20-25 cm!
A hagymákat hajtással felfelé elhelyezzük a kiásott ültető gödörben, feltöltjük földdel, majd jól meglocsoljuk.
Lehetséges, hogy még ősszel meg is jelenik néhány hajtás, de ne aggódjunk, ezek bírják a telet, nem lesz semmi bajuk!
Hogyan gondozzuk a hagymás növényeket?
Jó hír, hogy sok teendő nincs velük!
Az ültetés mellett még az öntözésükre kell nagyon figyelnünk! Alapvetően nem szabad hagyni, kiszáradni a földjüket, de a pangó vizet nem bírják. A vízigényük eltérő lehet, ezért mindig tájékozódjunk az adott fajtáról!
Fontos, hogy elvirágzás után, hagyjuk maguktól elszáradni a növényeket. Ne vágjuk le a száradó szárakat, ugyanis ekkor a tápanyagok éppen visszavándorolnak a hagymába, majd ott raktározódnak el a következő évre.
A hagymák fajtánként eltérő ideig maradnak a földben. Pl. a jácint hagymája évekig maradhat ott, ahova ültettük, a császárkorona is akár 4-5 évig maradhat a helyén, a nárciszok hagymáit kb. 3-4 évente érdemes felszedni, a tulipán hagymákat is ajánlott 3 évente másik helyre ültetni, s a krókuszt se hagyjuk 3 évnél tovább ugyanott.
Nagyon fontos, hogy legyünk körültekintőek a hagymás növények gondozásakor és
lehetőleg mindig viseljünk kesztyűt, amikor foglalkozunk velük, ugyanis több növény
hagymája mérgező!!
Hogyan szaporíthatóak a hagymás növények?
Szaporíthatjuk is kedvenc hagymás virágainkat, fajtától függően tőosztással, vagy hagymasarjakkal.
Más szép hagymás virágok is vannak?
Természetesen a sor hosszan folytatható lenne, hatalmas a választék azoknak, akik a
„legnépszerűbb” virágok helyett/mellett más hagymás növényt szeretnének ültetni.
Remek választás lehet a bókoló csillagvirág (Scilla siberica) is élénk kék virágaival.
A képek forrása: pixabay.com, unsplash.com