A kerítés a kert egyik olyan alapvető eleme, mely szinte az első dolog, amelyet egy látogatónk lát a kertünkből. Kialakítására számos mód van, az egyes kerítéstípusok eltérhetnek anyag, forma, szín, méret, stb. szempontjából. A kerttervezés során érdemes a kerítés építését is alaposan kigondolni, főleg mert a megfelelő karbantartás mellett, hosszú távon lesz része a kertnek, azaz nem kell évente újat építenünk.
Mi a kerítés funkciója?
A kerítés alapvető funkciója a kert határainak kijelölése. De emellett bizonyos kerítéstípusok még a biztonságot is szolgálhatják, távol tartva az illetékteleneket a kerttől. A zártabb kerítések, védelmet nyújthatnak a kíváncsi tekintetek elől is. De gyakorlatilag bármilyen kerítés építése mellett döntünk, legyen az egy alig térdig érő, vagy egy két méteres, az esztétikai szerepe is vitathatatlan. Sőt, az egész kertről az első benyomást gyakran a kerítés adja, így ez egy elég jelentős funkciója!
És persze nem szabad elfeledkezni a kerten belüli kerítésekről sem. Akár a háziállatok, vagy a kertbe tévedő vadállatok, de akár kisgyermekek miatt is indokolt lehet a kert egyes részeinek elkerítése. Erre szintén többféle megoldást találhatunk ki.
Milyen kerítéstípust válasszunk
Sok szempontot kell figyelembe venni már a kerttervezés során. Fontos a kerítés mérete, anyaga, színe, formája, stb.. Választásunk lehetőség szerint minél inkább összhangban kell, legyen a kert többi részével. Gondoljuk végig, mely funkcióit szeretnénk (pl. csak a határokat jelöljük meg vele, szinte jelképes legyen vagy védelmet is biztosítson, illetve be lehessen látni a kertbe vagy sem).
Nem mindegy, hogy átmeneti vagy hosszú távú megoldást keresünk. Természetesen lényeges tényező az ár és a tartósság (pl. mennyire strapabíró, mennyire ellenálló az időjárással szemben).
Az ár kalkulálásánál ne feledkezzünk meg az anyagár és a kivitelezés költségei mellett, az esetleg szükséges karbantartás anyagi vonzatairól sem!
Milyen kerítéstípusok vannak
Élő kerítés: sövény nevelésével, rendszeres metszésével nemcsak egy rendkívül esztétikus, környezethez „igazodó” kerítésünk lehet, de a megfelelő növények kiválasztásával, a kert védelmére is remek megoldást jelenthet. Többféle verzió is létezik: nyírott sövényünk lehet kiegészítés egy másik kerítéstípus mellett, de akár önálló kerítés is. Népszerű növények pl. a puszpáng (Buxus sempervirens), a tiszafa (Taxus baccata), az orgona (Syringa vulgaris), a homoktövis (Hippophaë rhamnoides), stb..
Drótháló: gazdaságos megoldás a különböző anyagokból (fém, fa, beton) készült oszlopok közé kifeszített drótháló. Bár ár szempontjából kedvező, a tartósság és a dekorációs értéke nézőpontjából nem a legjobb választás.
Beton: hosszú távú és költségek szempontjából is viszonylag kedvező megoldás. Könnyen kezelhető és akár díszíthető is (pl. festhetjük).
Fa: az egyik legnépszerűbb és legesztétikusabb megoldás, természetes anyaggal. Hagyományos, ugyanakkor mégis nagyon mutatós lehet. A megfelelő minőségű fa és a rendszeres karbantartás miatt ez már valamivel költségesebb típus, de akár tartósan is díszítheti a kertet.
WPC: hasonlít a fára (fa és műanyag keverék), de drágább, mint a valódi fa kerítés, viszont nem igényel rendszeres karbantartást.
Kőkerítés: ez többféle típust jelent, melyek nemcsak tartósak, de nagyon mutatósak is lehetnek. Viszont közös bennünk, hogy nem túl olcsó és elég időigényes a megépítésük.
Fém: ez a fémlemezekből összeállított kerítés már egy komolyabb alapozást is igénylő megoldás, mely nyilván költségesebb. Bár vannak szép fémkerítések, találunk ennél esztétikusabb típust is.
Kovácsoltvas: strapabíró, hosszú távú megoldás. Roppant elegáns, szinte figyelemfelkeltő. Akár teljesen egyedi formájú kerítésünk is lehet. Az egyik legdrágább kerítéstípus.
Gabion: ez a szerkezet egy kevésbé természetes, ugyanakkor egyre népszerűbb megoldás a hazai kertekben is. A kerítésnek épített gabion esetében is a fémketrecek tölteléke legtöbbször kő, de lehet akár fakéreg is.
Természetesen jelképes kerítés vagy a kerten belüli kerítés esetén (pl. egy növény elkerítésekor), nem feltétlenül kell komoly költségekbe verni magunkat. Építhetünk egyszerűbb (akár néhány szalag, madzag segítségével, vagy pl. nád, bambusz felhasználásával is) dekoratív „térelválasztót.
De persze belső kerítésnek is építhetünk komolyabb szerkezetet, nyilván a kívánt funkciójától függően.
Hogyan építsük meg a kerítést
Egy alapos tervezéssel kezdődik a munka. Ne feledjük, hogy kerítés építésekor a legtöbbször nem átmeneti megoldásról van szó, így tartós eleme lesz a kertnek, vagyis nem kell évről-évre foglalkoznunk vele. A kerítés építése az egyes típusok függvényében nagyon eltérő lehet, pl. szükséges-e alap hozzá. Egyes kerítéstípusok megépítése házilag is könnyedén kivitelezhető. Azonban a legtöbb esetben – főleg, ha nagyobb méretű kerítésről van szó – mindenképpen érdemes szakemberre bízni a megépítését (sőt már a tervezési fázis elején bevonni).
Összegezve a fentieket, rengeteg megoldás érhető el és számos kerítéstípus közül választhatunk.
Érdemes alaposan megtervezni és jól megfontolni választásunkat, mert a kerítés a kert olyan eleme, amelyet viszonylag ritkán cserélünk le, ugyanakkor a kert és a kertben tartózkodók védelme, valamint a dekorációs értéke miatt is nagyon fontos szerepe van.
A képek forrása: pixabay.com