Miért, pontosabban mire jó egy magaságyás? Egyre több kertben láthatjuk ezeket a szerkezeteket, melyek messze nem csak dekorációs elemként szolgálnak. Ezek a – másik nevükön emelt ágyásnak nevezett – építmények kicsit a virágládákhoz hasonló elven működnek a kertben. Használatukkal a talajszintnél magasabban gondozhatjuk benne
növényeinket, ezzel megkönnyítve a kerti munkánkat.
Mik a magaságyás előnyei?
Számos előnyük egyike, hogy a kertészt kímélik a kerti munka során a sok hajolgatástól. A magaságyás amellett, hogy kevésbé fáradtságossá, még egyszerűbbé is tesz néhány kerti munkát. A benne élő növények gyökérzetének ugyan kisebb hely áll a rendelkezésére, mint a szabadföldbe kiültetett társaiknak, de így is számos fajta zöldség, gyümölcs, virág, fűszer- és gyógynövény nevelhető bennük. Legyen bármilyen minőségű a kertünk talaja, magaságyás építésével kiváló minőségű termőtalajba ültethetjük növényeinket. Mivel a talajszinttől magasabban vannak növényeink, így kevesebb gyomnövénnyel és kártevővel kapcsolatos problémával kell számolnunk. Nem utolsó sorban egy jól megépített és elhelyezett, szépen gondozott magaságyás díszítheti is kertünket.
Milyen magaságyás fajták vannak?
1. Készen kapható/saját készítésű?
Számos fajtájú magaságyás vásárolható készen is, melyeket csak el kell helyezni a kertben. De mivel nem bonyolult, így akár mi magunk is építhetünk/építtethetünk saját ízlésünknek, igényeinknek megfelelő emelt ágyást.
2. Milyen anyagból készülhet?
Sokféle anyagot választhatunk keretnek, pl. fát (érdemes a felületét lekezelni, ezzel tartósabb lesz, egészen időtálló az égetett fa is), követ, préselt fabetont, gabiont is építhetünk, de akár fémet vagy speciális műanyagot is használhatunk.
Jó minőségű és környezetbarát megoldást kínál a Leier Durisol magaságyás is.
3. Milyen méret és alak?
Sem méretet, sem alakot illetően nincsenek „szabályok”. Méret szempontjából kisebb, akár 20 cm-es is lehet, de az ideális magasság inkább a 80-100 cm-es. A hosszúságnál és szélességnél a legfontosabb szempont, hogy stabil legyen a szerkezet, tehát azért a túl nagy méret nem előnyös. Alakja sokféle lehet, pl. kerek, ovális, téglalap, négyzet, de akár még háromszög alakú is. Bármelyiket is választjuk mindenképpen a magaságyás egész területének hozzáférhetőnek kell lennie, vagyis a középen lévő növényeket is bőven el kell érjük.
4. Milyen növényeket ültethetünk bele?
Rengetegféle zöldség, gyümölcs és virág is nevelhető magaságyásban. Érdemes kertészeteknél, szakeladótól, szakértőtől, kertésztől tájékozódni a kiszemelt növényt illetően.
Hogyan kell megépíteni?
Ha nem a készen vásárolt vagy szakemberrel készített verzió mellett döntünk, mi magunk is belevághatunk és elkészíthetjük a magaságyásunkat.
1. Az első lépés mindig a gondos tervezés:
A pontos helyét a kertben, a típusát, alakját és méretét, a bele ültetett növényeket mind ajánlatos előre megtervezni, akár egy szakemberrel is konzultálni.
2. A keret építése:
Miután kijelöltük a helyét jöhet a talaj előkészítése, majd a keret megépítése. A talaj előkészítésénél a szerkezet stabilitására és a vízelvezetésre kell nagy hangsúlyt fektetni. A keret megépítése nagyban függ a méret mellett a választott anyagtól is.
3. Feltöltés:
Az utolsó lépés a kész keret feltöltése lesz. Bármilyen anyagot is választunk keretnek, a magaságyás lelke a rétegzés!
1. Legalulra kisebb ágakat, gallyakat, metszési hulladékot tegyünk (jól letaposva).
2. Erre kerülhet a falevél, levágott fű, szalma.
3. Ezt követően a komposzt, szerves trágya rétege következik.
4. Legfölülre jön a jó minőségű termőföld.
Hova helyezzük a kertben a magaságyást?
Az elhelyezésnél mindenképpen érdemes hosszú távon gondolkodni. Szinte bárhova tehetjük, akár még a teraszra is kerülhet, de az esztétika mellett legalább két szempontot mindenképpen vegyünk figyelembe az elhelyezésnél:
1. Napsütés: fényre, napsütésre minden növénynek szüksége van, ezért ügyeljünk rá, hogy a magaságyás minden részét legalább pár órát érje nap
2. Megközelíthetőség: fontos, hogy a gondozáshoz könnyen megközelíthető és körbejárható legyen, akár közlekedési útvonalakat, járdákat is kialakíthatunk a szerkezetek köré
Mit kell másképpen csinálni az emelt ágyásban nevelt növények gondozása során?
Nem kell hajolgatni. 🙂
A magaságyásban nevelt növények ugyanolyan gondoskodást igényelnek, mint a szabadföldbe ültetett társaik. A gyomnövények és kártevők miatt kevesebb dolgunk van velük, ugyanakkor mivel a magaságyás természetesen jóval kevesebb földet jelent és más vízelvezetést, mint a szabadföld esetében, így az öntözésre és a termőtalaj pótlására
mindenképpen ügyelni kell!
Ha csak dekorációként szeretnénk használni, akár beültethetjük szép virágokkal is. Egy szépen kialakított, különleges magaságyás már önmagában is ékessége lehet a kertnek.
Ugyanakkor az emelt ágyások kiválóan alkalmasak zöldségek vagy fűszernövények nevelésére is. Ha „derékbarát” megoldást keresünk a kertészkedéshez, mindenképpen érdemes megfontolni egy ilyen szerkezet használatát!
A képek forrása: pixabay.com