Az éghajlatváltozás kétségkívül a kertészeknek is okozhat kellemetlenséget (pl. új betegségek, kártevők megjelenése hazánkban). Ugyanakkor pozitív újdonságot is hozott az időjárásunk átalakulása, mivel lehetővé vált, hogy nálunk is megéljenek a mediterrán növények. Igaz, azért ezek kicsit több gondoskodást, nagyobb odafigyelést igényelnek, de mindenképpen megérik a fáradozást. Kezdő kertészek számára talán nehezebb, de korántsem megoldhatatlan feladat a mediterrán növények gondozása. Az egyes fajták igényeit szem előtt tartva, gyönyörű díszei lehetnek a kertnek!

Mire kell figyelni leginkább mediterrán növények nevelése esetén

A mediterrán növények – bár nyilván találunk köztük strapabíróbbat is – a meleg klímához szokva nem bírják a hideg teleket, fagyokat. Ezért nálunk nevelésük teleltetéssel oldható meg, így főleg dézsás, konténeres növényként érdemes tartani őket.
A téli hónapokra egy legfeljebb 5-10 fokos, védett, de világos helyre kell őket elszállásolni.

A teleltetés mellett a másik kényes pont az öntözés. Itt a rendszeresség (az egyes növények igénye szerinti gyakoriság) mellett a mivel is fontos kérdés. Lehetőség szerint gyűjtsük a lágy esővizet és azzal locsoljuk őket.

Betegségekkel szemben viszonylag ellenállók, de a kártevők miatt rendszeresen ellenőriznünk kell őket még a teleltetés alatt is. Ha problémát észleltünk, fontos a gyors közbelépés!

Néhány népszerű példa a hazánkban is nevelhető mediterrán növények közül

Citrusfélék:
A citrom (Citrus x limon), mandarin (Citrus reticulata), narancs (Citrus sinensis) örökzöld cserjék, melyek metszéssel jól kordában tarthatóak. Ovális leveleikkel és helyes fehér virágaikkal díszítő értékük is jelentős, s már 1,5-2 méteres kisfaként is hoznak termést. A jellegzetes ízű és illatú gyümölcsök hazánkban is igen közkedveltek. Szeretik a sok napfényt, biztosítsunk számukra tápanyagban dús, jó vízáteresztő képességű talajt, s ügyeljünk a rendszeres öntözésükre, melyet a teleltetésük alatt jelentősen le kell csökkenteni. Tüskés ágaik miatt mindenképpen legyünk óvatosak gondozásukkor!
Citrusfélék
Olajfa (Olea europea):
Az olajfa igazi mediterrán hangulatot kölcsönöz a kertnek. Ez a hosszú életű fa kb. két méteresre is megnőhet, de metszéssel jól kordában lehet tartani. Ahhoz, hogy szépen fejlődjön sok napsütésre van szüksége, ezt mindenképpen vegyük számításba! Levelei (alapszíne a zöld, a fonákján ezüstös), s apró, fehér virágai, majd a zöldtől a sötétig változó színű bogyói díszítik a fát. A mediterrán térségben lévő olajfaültetvények bogyói és a préseléssel kinyert olaja világhírűek és nálunk is nagyon népszerűek. Ha jól érzi magát nálunk a növény, saját termésű olívabogyóval is büszkélkedhetünk, de a kertünkben tartott olajfáktól azért ne várjunk nagy mennyiségű termést!
Olajfa
Pálmafélék:

Már nem kell egzotikus helyre utaznunk, hogy pálmafa alatt hűsölhessünk a nyári hőségben, megtehetjük ezt akár a saját kertünkben is. Ráadásul vannak köztük egészen jó télálló fajták is! Pl. a kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei), mely gyors növekedésű és akár 10-12 méteresre is megnőhet. A kicsit strapabíróbb japán kenderpálma (Trachycarpus wagnerianus) sem rossz választás, de ez kisebb méretű lesz (legfeljebb 6 méteresre nő meg). A kisebb méretű pálmák közül a legjobb fagytűrő képességgel a törpe szabalpálma (Sabal minor), illetve a Tűpálma (Rhapidophyllum hystrix) rendelkezik. Ezek kicsit bokrosabb habitusúak és lassú növekedésűek, az előbbi legfeljebb 1, míg utóbbi is csak 2-3 méteresre nő meg. Fontos, hogy akár konténeres,
akár kiültetett pálmákról van szó, a kisebb méretű, fiatal fák mindenképpen igénylik a teleltetést!

Pálmafa
Leander (Nerium oleander):
Igazán közkedvelt ez az Ázsiában őshonos, fás szárú, örökzöld cserje, mely fényes, lándzsa alakú leveleivel, figyelemfelkeltő, édes illatú virágaival egész nyáron csodás éke lesz kertünknek. A mediterrán növények között viszonylag egyszerűbb a nevelése, de mindenképpen megérdemli az odafigyelést és gondoskodást! Legyünk körültekintőek, mert a növény minden része mérgező!
 
Leander
Bougainvillea (Bougainvillea glabra):

Az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvend nálunk is ez a gyors növekedésű, fás szárú cserje, mely egy igazán különleges szépségű, Dél-Amerikából származó kúszónövény. Ha a neve kiejtésével nem bajlódnánk, szerencsére van magyarosabb neve is: murvafürt. Valójában szépségét nem is az apró, fehér, tölcséres virágai, hanem a gyönyörű, színpompás fellevelei adják. Imádja a tűző napot, ezt elhelyezésénél mindenképpen tartsuk szem előtt!

Kamélia (Camellia japonica):

A kaméliát akkor érdemes választani, ha úgy érezzük, egy kényesebb virág nevelésével is meg tudunk birkózni. Ez az Ázsiából származó örökzöld cserje, bokros habitusával, fényes, sötétzöld leveleivel és csodálatos színekben pompázó gyönyörű virágaival igazi dísze lesz a kertnek. Bár teleltetésre szüksége van, sajnos a helyváltoztatásra érzékenyen reagálhat! (ledobja a bimbóit)

Kamélia

A mediterrán növények közül melyiket válasszuk a kertünkbe?

A fentiek csak pár népszerű példa a mediterrán növények sorából, de természetesen a lista még folytatható lenne. Mielőtt választunk érdemes alaposan utánajárni, a kertészetekben, szakeladótól tájékozódni az egyes fajták igényeiről, hogy egészséges és hosszú életű növényekben gyönyörködhessünk és hosszútávon élvezhessük kertünkben a mediterrán hangulatot!

A képek forrása: pixabay.com