Egy szépen gondozott kert benyomásához nemcsak a növények, fák, bokrok, virágok, ápolt gyep fontos, de a kert összképével harmonizáló tárgyak, dekorációk is. Nemcsak a díszek, hanem a különböző, lényeges szerepet ellátó elemek is, pl. egy kerítés vagy kertkapu is hozzájárulnak a kert látványához. Ugyancsak – a fő funkciójuk mellett – a kerti utak és a támfalak is jelentősen befolyásolhatják a kert egészének kinézetét. A kerttervezés során ajánlatos ebből a szempontból is gondolni rájuk.

Kerti utak

1. Mi a kerti utak funkciója?
A kerti utak a kert különböző részeit kötik össze és a biztonságos közlekedést segítik elő. Ugyanakkor a kert látványának egészére is hatással vannak, így érdemes a kialakításukra, tervezésükre időt szánni. A kitaposott fű is jelölhet közlekedési útvonalat a kertben, de esztétikusabb megoldást nyújthat egy épített járda.

2. Hogyan tervezzük meg a kerti utakat?
Sok szempontot kell figyelembe venni már a kerttervezés során is.
Irány: merre vezessen az út? Pl. szimmetrikus alakzat, egyenes vagy ívelt vonalak mentén, stb…
Méret: milyen széles legyen az út? Itt az esztétika mellett nagyon fontos tényező, hogy csupán gyalogos közlekedés vagy valamilyen jármű, esetleg munkagép is használni fogja.
Anyag: miből épüljön a kerti út? Itt is hatalmas a választék. Az alábbiakra mindenképpen gondoljunk a kiválasztása során: a teherbírás (mit/milyen súlyt kell kibírnia) és a tartósság (mennyi időre tervezzük, milyen strapabíró anyagra van szükség). De lényeges a biztonsági szempontokkal is kalkulálni (pl. sok eső, sár esetén a csúszásveszély). Illetve nem árt figyelembe venni a stílust is, hogy ne üssön el nagyon a kert összképétől. Megoldás lehet a fa (pl. lécek, fatuskók), kő, térkő, homok, tégla, beton vagy járólap.
Ágyások közt: ne feledkezzünk meg a kisebb közlekedési útvonalakról, az ágyások közötti közlekedőkről sem! Itt is többféle megoldási alternatíva közül választhatunk, pl.: mulcs, kéregőrlemény, szalma leszórása, stb…
Költségek: ne feledkezzünk meg róla, hogy az egyes megoldások költségei nagyon különbözőek lehetnek!

3. Hogyan építsük meg a kerti utakat?
A kerti út építésének lépései nagyban függnek a választott út típusától és anyagától. Az első lépés minden esetben az alapos tervezés lesz. Itt döntsük el, hogy magunk vágunk bele, vagy szakemberrel szeretnénk elkészíttetni, mert utóbbi esetben már a tervezési fázisban érdemes bevonni az illetőt. Az alapos tervezést követően, a kertben jelöljük meg a tervezett nyomvonalat. Innentől az út típusától, anyagától, szélességétől függően változhat a szükséges alap mélysége és a kivitelezéshez szükséges munka mennyisége is. Pl. készíthetünk egy „homokágyat”, melyet kissé ledöngölünk, majd szorosan ráhelyezzük a faburkolatot. De mutatós megoldás lehet a téglából kirakott út is, a hézagokat feltölthetjük homok és apró kavicsok keverékével. Elegáns megoldás lehet a térkövezés is, de ennek lerakása már komolyabb alapot és komolyabb munkát is igényel.

Támfalak

1. Mi a támfal funkciója a kertben?
Dombos, lejtős kertek esetén ajánlatos támfal építése, mellyel a szintkülönbségeket egyenlíthetjük ki.
A támfalnak elsősorban a földcsuszamlások megakadályozása a célja, de a vízelvezetésben is segíthet.
A támfalak segítségével akár nagyon mutatós teraszos kertek is kialakíthatók.

2. Hogyan tervezzük meg a támfalat?
Saját kezűleg, házilag is készíthetünk támfalat, ugyanakkor – főleg egy nagyobb méretű támfal esetén – a tartósság és a biztonság szempontjából is ajánlatos megfontolni szakember bevonását. 2 méteres magasság fölött már mindenképpen szakemberrel készítessük el!
Méret szempontjából a magasság, szélesség és hosszúság is fontos kérdés.
Alapanyag szempontjából is válogathatunk a lehetőségek közül. Népszerű pl. a kőből, téglából, kezelt fából vagy betonból készült támfal is. De megoldás lehet – amennyiben a stílus nem üt el nagyon a kert többi részétől – gabion építése is. Természetesen itt is igaz, hogy az egyes megoldások költségei nagyon eltérhetnek!
Fontos: a méret függvényében érdemes utánajárni a helyi előírásoknak, mert lehetséges, hogy engedély beszerzésére is szükségünk lesz!

3. Hogyan építsük meg a támfalat
Az első lépés az alapos tervezés lesz, majd az alapanyagok beszerzése.
A terület, nyomvonalat jelöljük ki egy zsinórral, majd ássuk ki az alapot, ennek mélysége a támfal magasságától függően változhat, kb. 50 cm. Majd homok és kavics keverékével töltsük fel kb. 20 cm-es magasságig.
Innentől már többféle módszer is lehet:
Kőrakás
– Ha 1 méternél kisebb támfalat építünk akár a száraz kőhalmozással is próbálkozhatunk, ekkor kötőanyag nélkül készítjük, s a rétegek közé csak termőföld kerül (a legnagyobb és legsúlyosabb kövekből álljon a legalsó-, illetve a legfelső fedőréteg is).
– Ha nedvesen rakott támfal mellett döntünk, beton vagy habarcs segítségével építünk úgy, hogy a kötőanyag maga nem látszik ki.
Téglából:
Fontos a megfelelő alapozás és vízelvezetés a tartósság szempontjából, de mindenképpen egy igen mutatós és hosszú távú megoldás lehet.
Fából:
Többféle fából is készíthetjük, akár gerendából vagy talpfából is. Itt az alapozás mellett a szerkezet stabilitása érdekében kiemelt fontosságú a faanyag megfelelő kezelése is.
Gabion:
Az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvendő gabion építésével is kialakítható támfal. Ennek építését szerencsésebb a szerkezet stabilitása miatt is inkább szakemberre bízni.
Beton:
A beton támfalelemekkel (rézsűkő) készült támfalak is roppant esztétikus megoldást kínálnak. Itt fontos, hogy az építés során rétegenként töltsük fel őket a földdel.

Összegezve a fentieket, rengeteg megoldás érhető el a kerti utak és a támfalak építéséhez. De nem csupán a biztonság kérdése, vagy az anyagi vonzatok miatt érdemes a kerttervezés során is nagy figyelmet szentelni nekik, hanem azért is, mert ezek olyan elemek, melyek jelentősen befolyásolhatják a kert látványát, az összképet is.

 

A képek forrása: pixabay.com és flickr.com