A nyári gyümölcsök – különösen nagy melegben – igazán üdítőek lehetnek, főleg ha saját termesztésű gyümölcsünkből tudunk csemegézni. A bolti társaikhoz képest valószínűleg egészségesebb, de legalábbis garantáltan friss finomságokat szüretelhetünk kertünkben.
Kedvenceink nevelése sok esetben egyáltalán nem bonyolult vagy komoly munkát igénylő feladat, s nem elérhetetlen kiskertek esetében sem!

Milyen nyári gyümölcsök közül választhatunk?

A kert méretei természetesen szabhatnak korlátokat, de rengeteg fajta van a nyári gyümölcsök között is, amelyek egész kis helyigényük miatt szinte bárhol nevelhetőek.
Persze vannak olyanok is, melyeket inkább csak egy nagyobb kert esetén érdemes fontolóra venni.

Néhány népszerű példa gyümölcsfákra

Cseresznye (Prunus subg. Cerasus):

Sokak kedvence ez a roppant egészséges, sárgás-pirosas vagy akár bordó színű, roppanós, édeskés ízű gyümölcs. Cseresznyefát nemcsak finom termése miatt érdemes nevelni, de tavasszal, a virágzási időszakban igencsak mutatós dísze is lesz a kertnek.
Rengeteg fajtából választhatunk. Igényeit tekintve jó vízáteresztő-képességű, tápanyagban dús talajra és sok napfényre van szüksége és persze némi helyigénye is van, de cserébe a jól gondozott fáról rengeteg gyümölcsöt szüretelhetünk. Hátránya: sokféle betegség, kártevő támadhatja meg.

Citrusfélék
Meggy (Prunus cerasus):

Még a cseresznyénél is egészségesebbnek tartott, hozzá hasonló kinézetű, de sötétebb és kissé savanykás ízű gyümölcse szintén nagyon közkedvelt hazánkban a nyári gyümölcsök között. A meggyfa kisebb méretű, mint a cseresznyefa, így kisebb méretű kertekbe is ültethetjük. Ráadásul még dekoratív dísze is lesz a kertnek. Igényei a cseresznyééhez hasonlóak. Termése a friss fogyasztás mellett sokféleképpen felhasználható, pl. befőtt, leves, stb. is készíthető belőle.

Őszibarack (Prunus persica):

Sárgahúsú, fehérhúsú, lapos vagy nektarin? Az őszibarack a nyári gyümölcsök népszerűségét nézve előkelő helyen áll mind a felnőttek, mind a gyerekek körében. A barackfa virágzása is gyönyörű látvány, de főleg sárgás piros színű, puha, édes gyümölcse miatt vált ennyire kedvelt fává. Az őszibarackfa is jó vízáteresztő-képességű, tápanyagban dús talajt és sok napfényt szeret, lehetőleg szélvédett helyen. Minden évben fontos feladatunk lesz a rendszeres metszés, hogy biztosítsuk a termést.
Nagyméretű lombkoronája miatt azért a helyigényét mindenképpen vegyük számításba a kerttervezésnél!

Sárgabarack (Prunus armeniaca):

A sárgabarack vagy másik nevén kajszibarack egy közepes méretű, széles lombkoronájú fa, mely a tavaszi virágzás idején ugyancsak gyönyörűen pompázik. Szereti a tápanyagban dús talajt és a napfényt, s rendszeres öntözést igényel, főleg a fiatalabb fák.
Nem feledkezhetünk meg a metszésről és a kártevők, betegségek elleni védekezés miatt a lemosó permetezésről sem! Kicsit talán több gondoskodást igényel, de cserébe gyönyörű, pirosas-sárga héjú, puha, finom gyümölccsel jutalmazza meg a kertészt. Az egészséges gyümölcs a friss fogyasztáson túl sokféleképpen fel is használható, népszerű lekvár alapanyag, süteménybe is kiváló, aszalhatjuk, de híres a belőle készült pálinka is.

Nyári almák:
Az almák minden időszakban a legkedveltebb gyümölcsök közé tartoznak, s nem kivételek ez alól a nyári almák sem. Rengeteg fajta közül választhatunk, melyek kevesebb gondozást igényelnek, ugyanakkor ízes, egészséges gyümölcsöt adnak. A teljesség igénye nélkül néhány fajta:
• Nyári fontos – kissé fanyarabb ízű, eléggé ellenálló fajta, melyet az „igazi rétesalmának” is neveznek,
• Csörgőalma – mely nevét arról kapta, hogy az érett almában rázásra a magok a magházban „csörögnek”,
• Nyári zamatos – kissé kemény, fehérhúsú, lédús fajta,
• Éva – magyar nemesítésű, főként friss fogyasztásra ajánlott, piros, ízletes alma.

Nyári gyümölcsök nemcsak fáról…

Nyári gyümölcsök közel sem csupán fákról szedhetők! Nevelhetünk cserjéket, de akár ültethetünk ágyásba, sőt magaságyásba is.

Bogyós gyümölcsök:

Ha bokrot szeretnénk nevelni, érdemes megfontolni pl. a bogyós gyümölcsöt hozó cserjéket, melyek akár egész nyárra biztosíthatják roppant egészséges terméseikkel a friss gyümölcsfogyasztást! Kedvelt bogyós pl. a málna (Rubus idaeus), ribizli (Ribes) vagy a szeder (Rubus) is. A napos fekvésű helyet, s a laza szerkezetű, jó vízáteresztő-képességű, tápanyagban dús talajt szeretik. A gyomtalanítás és a metszés rendszeres feladat lesz velük, de ezt a kis odafigyelést őszig folyamatosan szüretelhető finom, édes gyümölccsel hálálják meg.

Dinnye:

A nyár egyértelműen egyik slágergyümölcse a görögdinnye (Citrullus lanatus). Talán senkinek sem kell bemutatni ezt a méretes, kívül zöld, belül pedig piros, édes, lédús finomságot, mely akár szomjoltónak is kiváló magas víztartalma miatt. Ha a kertünkben is szeretnénk dinnyét, számos fajta közül választhatunk, viszont – bár termesztése nem is bonyolult – mindenképpen vegyük számításba helyigényét! A tápanyagban dús, jó vízáteresztő-képességű talajt, a napos fekvésű helyet szereti. Magas a vízigénye, így rendszeresen öntözni kell!

Kis odafigyeléssel a sárgadinnye (Cucumis melo) termesztésével is érdemes lehet próbálkozni. Ez – a görögdinnyéhez hasonlóan – a tökfélék családjába tartozó faj kiskertekben is nevelhető. Melegre, sok napfényre, tápanyagra és vízre van szüksége, és persze a kertész gondoskodására. Érett gyümölcse nagyon édes, jellegzetes ízű és illatú lesz.

A nyári gyümölcsök nemcsak felfrissítenek a melegben, de fogyasztásuk nagyon egészséges is! Ha van lehetőségünk saját kertünkben termeszteni, mindenképpen érdemes belevágni. Sok fajta közül választhatunk, melyek nagy részével a kezdő kertészek is könnyedén elboldogulnak.

A képek forrása: pixabay.com