Az örökzöld növények kifejezés hallatán talán sokak előtt egy szép fenyőfa jelenik meg, holott ennél jóval több és többféle növényt takar. Először is, nem csupán fákról lehet szó, nem csak fenyőfélék/tűlevelűekről és még csak a zöld szín sem biztos.
Mik azok az örökzöld növények?
Az örökzöld növények – lombhullató társaikkal ellentétben – télen-nyáron, azaz egész évben megtartják leveleiket, s díszítik környezetüket. Ezek lehetnek fák, cserjék, évelő lágyszárúak is, tűlevelűek vagy lomblevelűek, és a zöld különböző árnyalataival, a sötétzöldtől kezdve a már szinte kékig, vagy éppen a szinte sárgáig, sokféle színben pompázhatnak. (nem beszélve a virágok és termések szín kavalkádjáról)
Kertekben is nevelhetőek
Természetesen az örökzöld növények között számos fajta van, melyek az éghajlati viszonyok, igényeik vagy akár a méreteik miatt nem igazán nevelhetőek hazánkban, pláne nem kertekben. Azonban a rengeteg fajta között szép számmal találunk olyanokat is, amelyek magyarországi kertekben is megélnek. Kerttervezésnél, a növények kiválasztásakor érdemes alaposan megfontolni, hogy mit és hova ültetünk, nemcsak az egyes növények igényeit figyelembe véve, hanem abból a szempontból is, hogy télen a szürkésebb időszakban is díszítsék színes növények kertünket! Hiszen az örökzöld növények szépsége főleg a tél folyamán érvényesül, mivel ekkor lombhullató „vetélytársaik”’ pihenőjüket töltik.
A hatalmas választék segít, hogy mindenki megtalálja a neki tetsző növényeket, melyből szoliter vagy gyönyörű sövény is nevelhető. Ez utóbbiak nemcsak nagyon mutatósak, de hazánkban is igencsak népszerűek!
Néhány népszerű példa a hazánkban is nevelhető örökzöld fák és cserjék közül
Az örökzöld növények valóban nagy csoportját teszik ki a fenyőfélék és ciprusfélék. A fenyőalakúak e két családjába számos nemzetség tartozik, rengeteg fajjal. Ezek közül nagyon sok kedvelt növény a hazai kertekben is.
1. Cédrus: 3 fajából nálunk leginkább az atlaszcédrus (Cedrus atlantica) a legjobb választás, mely remekül alkalmazkodik a hazai klímához, gyönyörű és igencsak hosszú életű fa.
2. Dugászfenyő: legismertebb faja az amerikai duglászfenyő (Pseudotsuga menziesii). Ez az Észak-Amerikában őshonos fa, rendkívül hosszú életű és bár eredetileg 100 méteres magasságot is elérhet, hazánkban „csak” kb. 20-25 méteresre nő meg. Szerencsére ez a faj is remekül alkalmazkodott hazánk klímájához.
3. Lucfenyő: rengeteg (több mint 30) faj tartozik a lucfenyő (Picea) nemzetségébe. Talán a legismertebb faja a közönséges lucfenyő (Picea abies), ez az egyik leggyakoribb választás karácsonyfának, de a szintén lucfenyő szúrós luc vagy másik nevén ezüstfenyő (Picea pungens) is az egyik legelterjedtebb karácsonyfa fenyő hazánkban.
4. Ciprus: a ciprusfélék családjának névadó nemzetsége, mely számos fajt foglal magába. Az európai ciprus (Cupressus sempervirens) kertészeti változatai főleg oszlopos növekedésűek, de a ciprusból gyönyörű sövény is nevelhető.
5. Keleti tuja (Platycladus orientalis): a ciprusfélék családjába tartozó növényfaj, mely kisebb méretű fa, vagy méretesebb cserjeként is nevelhető. Sajnos csakúgy, mint a tuják, az éghajlatváltozás miatt ültetésük már nem ajánlott a hazai kertekbe.
1. Japán babérsom (Aucuba japonica): kisméretű, lassú növekedésű, örökzöld cserje, mely sárgán pettyezett leveleivel különleges szépségű, akár magában, akár térelválasztónak nevelve. /Fontos: a növény minden része mérgező!/
2. Tűztövis (Pyracantha): kb. 2-3 méteresre megnövő, tüskés cserje, mely kiválóan alkalmas sövénynek is. Nemcsak levélzetével, de ősszel fürtökben növő, színes bogyóterméseivel is díszít. (És nem utolsó sorban a madarak körében is nagyon népszerűek ezek a bogyótermések.)
3. Közönséges magyal (Ilex aquifolium): lassú növekedésű, hosszú életű, örökzöld fa, vagy cserje. Szépségét sötétzöld, fényes, kissé hullámos szélű levelei és piros bogyótermései adják. /Fontos: bogyótermései az emberek számára mérgező!/
4. Japán kamélia (Camellia japonica): Ázsiából származó örökzöld cserje, melynek színes virágai és gyönyörű sötétzöld levelei igazi díszei lesznek a kerteknek. Kissé kényesebb növények közé tartozik, hazánkban nevelése csak teleltetéssel oldható meg.
5. Leander (Nerium oleander): Ázsiában őshonos, fás szárú, örökzöld cserje vagy kisebb méretű fa. Díszítő értékét leginkább fényes, lándzsa alakú leveleinek és édes illatú virágainak köszönheti. /Fontos: a növény minden része mérgező!/
6. Citrusfélék: A citrom (Citrus x limon), a mandarin (Citrus reticulata) és a narancs (Citrus sinensis) is örökzöld cserjék, kis fák. Ovális levelekkel és fehér virágaikkal díszítő értékük is van, s ráadásul már viszonylag kis méretű faként is hoznak termést.
A fentiek csak pár népszerű példa az örökzöld növények közül, de ez a lista még hosszan folytatható lenne. Kerttervezéskor érdemes szakember tanácsát is kikérni, mit érdemes
és hova ültetni, milyen igényeik vannak az egyes növényeknek, hogy egészséges és hosszú életű örökzöld fák és cserjék díszítsék kertünket.
A képek forrása: pixabay.com és flickr.com