Persze azért ezt több tényező is befolyásolja, pl. a kert mérete, a sövényünk típusa és természetesen, hogy egyáltalán milyen sövénynövények is illenek a kertünk összképéhez.
Mi a funkciója egy sövénynek a kertben?
Sokféle sövénynövény közül választhatunk, s ennek függvényében változhat a kertben betöltött szerepe is. A leggyakoribb, hogy kerítés helyett, vagy mellett a kert/telek határolójaként nevelünk sövényt, de emellett akár a kerten belüli térelválasztóként is alkalmazhatjuk. De funkciója lehet még emellett a zajcsökkentés (pl. forgalom zajának csökkentése), és ahogy a zajt, valamelyest a kertbe beszálló port is szűri. Illetve – nem utolsó sorban – a kíváncsi szemekkel szembeni védekezésben is segíthet egy sűrű, átláthatatlan sövény a kerítés mellett/helyett. Sőt tüskés sövénynövények esetén még némi plusz biztonsági funkciója is lehet! Egy nagyobb méretű kertben, formára nyírva, pedig pusztán díszítő elemként is szolgálhat (szinte mint egy szobor).
Milyen növényből legyen a sövény?
A sövénynövények közül rengeteg fajta van, melyek nemcsak kinézetre különböznek, de a gondozásuk, az igényeik is jelentősen eltérhetnek. Érdemes alaposan megtervezni, a sövényünket! Néhány nézőpont:
1. Mennyi faját válasszunk?
Az egyféle növényből nevelt sövény általában jobban fest, de ez ízlés kérdése, ha valakinek az tetszik, akár többféle növényből, pl. szakaszosan is kialakítható sövény.
2. Örökzöld vagy lombhullató fajta legyen?
Az örökzöld sövénynövények előnye kétségkívül az, hogy sövényünk a téli hónapokban is üde zöld foltja lesz a kertnek.
3. Nyírt vagy nyíratlan sövény legyen?
A nyírt sövény általában nem, vagy csak alig hoz virágot, viszont magában is roppant mutatós és kisebb helyet foglal el a kertből, ami egy kerítés esetén nem utolsó szempont.
A sövénynövények gondozásának legfontosabb feladatai:
Sövénynövények nevelésénél is mindig alapos tervezéssel, a szakirodalom tanulmányozásával, akár szakember bevonásával érdemes kezdeni a munkát.
Igyekezzünk alaposan megismerni az adott fajta igényeit! A sövény karbantartásánál alapvetően a rendszeres metszés (évente kb. 2-3 alkalom) és – az igényeknek megfelelően – az öntözés lesz a fő feladatunk. Emellett időnként nem árt átvizsgálni a növényt, hogy időben azonosíthassuk, ha esetleg valamilyen betegség vagy kártevő megjelenne. Ebben az esetben a szükséges növényvédelemmel, permetezéssel egészülhet még ki a legfontosabb feladatok köre.
Néhány gyakori fajta a sövénynövények közül, melyek hazánkban is népszerűek:
1. Puszpáng (Buxus sempervirens):
nem is nagyon szorul bemutatásra, hiszen az egyik legkedveltebb fajta, mely viszonylag igénytelen, könnyen alakítható, gyors növekedésű. Hátránya, hogy sajnos nálunk is megjelent ellensége a puszpángmoly, mely nagyon komoly károkat, akár a teljes növény pusztulását is képes előidézni, s sajnos gyakran túl későn vesszük észre megjelenését. (néhány gyakoribb fajta: Buxus sempervirens ’Elegans’, Buxus sempervirens ‘suffruticosa’, Buxus sempervirens ‘Handsworthiensis’, Buxus sempervirens ‘Aureovariegata’, stb.)
Remek alternatívája a puszpángnak. Igénytelen, a jó vízáteresztő-képességű talajt és a napos, esetleg félárnyékos fekvést kedveli. Kb. 1,5 méteres sövény nevelhető belőle, mely sötétzöld, fényes leveleinek köszönhetően igazi ékessége lesz a kertnek. (néhány gyakoribb fajta:
Lonicera nitida ’Lemon Beauty’, Lonicera nitida ’Maigrün’, Lonicera nitida ’Elegant’, stb.)
Nagyon hosszú életű, örökzöld fa, mely meglehetősen lassú növekedésű, igénytelen, jól formázható. Sötétzöld levelei és pirosas színű termése adják díszítő értékét. (néhány gyakoribb fajta: Taxus baccata ‘Fastigiata Aurea’, Taxus baccata ‘Fastigiata Robusta’, Taxus baccata ’David’, Taxus baccata ‘Repandens’, stb.)
Gyors növekedésű, örökzöld fa, melyből sűrű, eléggé áthatolhatatlan sövény növelhető. Akár 10 méteresre is megnőhet, de metszéssel jól alakítható. (néhány gyakoribb fajta: Cupressocyparis leylandii ‘2001’, Cupressocyparis leylandii ‘Blue Jeans’, Cupressocyparis leylandii ‘Excalibur Gold’, Cupressocyparis leylandii ‘Silver Dust’, stb.)
5. Babérmeggy (Prunus laurocerasus):
sűrű növekedésű örökzöld cserje, mely a 2,5-5 méteres magasságot is elérheti. Kertünk díszítéséről sötétzöld fényes leveleivel, illetve fehér bugavirágaival, majd később színes termésével gondoskodik!
Óvatosságot igényel, mivel minden része mérgező!! (néhány gyakoribb fajta: Prunus laurocerasus ’Novita’, Prunus laurocerasus ’Genolia’, Prunus laurocerasus ’Etna’, Prunus laurocerasus ’Kleopátra’, stb.)
6. Korallberkenye (Photinia fraseri):
Örökzöld cserje, mely akár a 2,5-3 méteres magasságot is elérheti. Nyírt és nyíratlan sövénynek is nevelhetjük, igazi ékessége lehet a kertnek tavasszal vöröses, majd zöldre váltó leveleivel, s fehér virágaival, majd ősszel megjelenő pirosas termésével. Fontos azonban, hogy a növény minden része nagyon mérgező!! (néhány gyakoribb fajta: Photinia fraseri ’Red Robin’, Photinia fraseri ’Robusta Compacta’, Photinia fraseri ’Pink Marble’, Photinia fraseri ’Camilvy’, stb.)
A fentiek mellett még számos növényből nevelhető gyönyörű, akár nyírt, akár nyíratlan sövény. A teljesség igénye nélkül néhány példa:
Dekorálhatja vagy akár helyettesítheti is a kerítést, s az esztétika mellett, biztonsági funkciója is lehet a bámészkodókkal vagy akár a behatolókkal szemben is.
A képek forrása: pixabay.com