Egy tetőkert építésével még a zsúfolt városokban, tömblakásokban élve sem kell feltétlenül lemondani egy kert közelségéről! Manapság már hazánkban is egyre népszerűbbé válik a tetőkert kialakítása, nemcsak a nagy irodák, parkolóházak, de mind a családi házak, mind a lapos tetős tömblakások, garázsok esetében is.
Mire jó egy tetőkert?
Egy szépen kialakított tetőkert számos előnnyel rendelkezik:
Először is a városokban – a beépítéseknek köszönhetően – a zöld felületek jelentős csökkenésével szemben is jelenthet némi megoldást, új életteret teremtve.
Egy tetőn épített kert, kis park egy kicsit közelebb viheti a városlakókat a természethez. Védelmet nyújthat az épületszerkezeteknek, remek hőszigetelő megoldás és a csapadékvíz kezelésében is nagyon előnyös, hiszen segít a természetes körforgásba való visszajutásában, a hatékony elvezetésben, megkötésben.
Emellett a zöldtető komoly esztétikai szerepet is betölthet.
1. Extenzív:
Extenzív tetőkert építésekor inkább a látvány, az esztétikum játszik főszerepet. Egy vékonyabb (kb. 10-15 cm) vastagságú talajrétegen kerül kialakításra a kert. A szükséges karbantartási munkák mellett ez a típus jóval kevesebb gondozást igényel, s javarészt csak szárazságtűrő, talajtakaró, kisebb méretű, strapabíróbb növényeket lehet ültetni, melyek a helyi időjárási viszonyokat jól tűrik.
2. Intenzív:
Ez a típus valódi kertészkedésre ad lehetőséget, sőt akár komolyabb parkok, játszótér is kialakítható, mivel itt már egy jelentősen vastagabb talajrétegre (kb. 20-25 cm-től) építkezünk. Nyilván egy vékonyabb talajréteg esetén gyepesítés és néhány cserje, de egy vastagabb (kb. 2 méteres) esetén akár már fák ültetésében is gondolkozhatunk. Természetesen itt a karbantartás, a növények gondozása is jelentősen több munkát, feladatot jelent majd.
1. Az első lépés itt is a gondos tervezés:
Több szempontot is fontos figyelembe venni a tervezés során:
Az első dolgunk mindenképpen az épület statikai felmérése legyen. (Egyáltalán milyen a tető teherbírása.) Ez határozza meg legfőképp, hogy építhetünk-e, illetve milyen fajta kertet építhetünk. De természetesen mind a helyi környezeti/időjárási viszonyok (pl. mennyire szeles, csapadékos, stb.), mind a gazdasági tényezők is jelentős szerepet játszanak. Pl. egy intenzív tetőkert nemcsak statikailag sokkal stabilabb épületet igényel, de jóval többe is kerül (a megépítése és a fenntartási költségek miatt is).
A tervezés során, az elrendezés, a szükséges anyagok, berendezések mellett, a megfelelő növények kiválasztása is fontos lépés.
+1 nem árt időben gondolni a szükséges anyagok, növények feljuttatásának módjára sem!
2. Építés:
Egy tetőkert építése összetett feladat, így a legjobb, ha egy megfelelő szakértelemmel rendelkező, hozzáértő szakembert bízunk meg a munkával!
A zöldtető építésénél fontos a különböző rétegek kialakítása, ami típustól függően kissé eltérhet: a tető megfelelő szigetelése, vízszigetelés, gyökérálló szigetelés, a vízelvezető réteg kiépítése, ezt követi egy szűrő réteg, valamint – az adott típusú tetőkerthez ajánlott – speciális tetőkerti földkeverék/ültető közeg, és végül természetesen a növények ültetése.
Ha a tetőszerkezet elbírja, mindenképpen megfontolandó egy zöldtető kialakítása számos előnye és szépsége miatt is. Egy extenzív tetőkert többnyire nem alkalmas rá, hogy szabadon mászkáljunk rajta, viszont kevesebb gondozást igényel, könnyebb megépíteni és jelentősen kevesebb költséggel is jár. Egy intenzív tetőkert esetén valóban lehetőségünk van a kertben mozogni/ténykedni, jóval nagyobb választékunk van növények terén is, viszont már jelentősen több gondozási feladatunk lesz és a költségek is sokkal magasabbak.
A képek forrása: pixabay.com és flickr.com